Wiele osób obawia się samodzielnego wyboru i zakupu używanego pojazdu po raz pierwszy, dlatego korzysta z usług pośredników, doradców lub znajomych. Nikt jednak nie zabezpieczy ciebie przed złym zakupem. Będziesz musiał wziąć odpowiedzialność za decyzję podjętą przez kogoś z zewnątrz, czasem ryzykując lub nawet tracąc pieniądze. Jednocześnie odwiedzający "ekspert" lub znajomy nie ma nic do stracenia.
Aby nabrać pewności siebie i poruszać się wśród doświadczonych sprzedawców samochodów, radzimy przeczytać tę część. Zebraliśmy tu artykuły zawierające podstawową wiedzę na temat kupna pojazdu: na co zwracać uwagę w ogłoszeniach, jakie pytania zadawać sprzedawcy, jak sprawdzić samochód, jak chronić się przy kupnie pojazdu i wiele innych.
Ta sekcja jest szczególnie przydatna dla debiutantów, czyli osób, które po raz pierwszy kupują pojazd.
WYBÓR MODELU POJAZDU
Jaki pojazd kupić? Jaki jest najlepszy sposób zakupu używanego pojazdu? Te i inne pytania zadają sobie prawie wszyscy potencjalni nabywcy. Znalezienie odpowiedzi nie jest łatwe: trudność polega na ciągłym konflikcie rozumu i emocji.
Każdy chce wydawać pieniądze rozsądnie, ale z drugiej strony pojazd musi się podobać i sprawiać przyjemność. Poszukiwanie równowagi między impulsem do zakupu "samochodu marzeń" a pojazdem jako środkiem transportu zawsze kształtuje się na swój własny sposób i nie ma konkretnego wzoru czy instrukcji.
Postanowiliśmy pomóc i nieco złagodzić mękę wyboru przy zakupie. Dlatego przygotowaliśmy krótką listę rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze modelu pojazdu. Jeśli będziesz postępować zgodnie z tym algorytmem, będziesz mógł kupić dokładnie taki samochód, jaki chcesz, w dobrym stanie.
Oszacowanie kosztu posiadania
Jeśli przed zakupem samochodu nie zapoznasz się z kosztami jego eksploatacji, mogą Cię spotkać przykre niespodzianki w trakcie użytkowania samochodu. Koszt posiadania powinien uwzględniać nie tylko zużycie paliwa, ale także okresowe serwisowanie silnika, układu hamulcowego, podwozia i innych układów.
Okresy międzyobsługowe i koszty materiałów eksploatacyjnych są różne dla poszczególnych modeli, dlatego warto się z nimi zapoznać przed zakupem. Wszystkie informacje można znaleźć w Internecie, wyjaśnić u oficjalnego dealera, zadać pytanie na tematycznym forum internetowym lub zwrócić się bezpośrednio do sprzedawcy przed zakupem.
Dzięki temu będziesz przygotowany i z góry będziesz wiedział, ile możesz się spodziewać za serwisowanie samochodu.
Opinie wideo i komentarze właścicieli
Obecnie w YouTube można znaleźć wiele filmików zawierających opisy modeli samochodów. Przeglądając takie materiały, łatwo znajdziesz odpowiedzi na większość swoich pytań. Opinie właścicieli pojazdów wybranego modelu mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie.
WYSZUKIWANIE OGŁOSZEŃ
Po podjęciu decyzji odnośnie modelu, nadszedł czas na wyszukiwanie ogłoszeń.
Motorseller.pl posiada wiele ofert w różnych miastach. Intuicyjna wyszukiwarka pozwoli Ci wygodnie przeglądać dostępne samochody. Poszukaj tych, które dobrze wyglądają na zdjęciach i mają rozsądną cenę. Po dokonaniu wyboru należy rozpocząć bardziej szczegółowe sprawdzanie.
Obserwacja jako narzędzie do wyszukiwania
Każdy zarejestrowany użytkownik w serwisie motorseller.pl ma możliwość dodawania ciekawych ogłoszeń do swojej listy obserwowanych. W ten sposób można zebrać wszystkie oferty w jednym miejscu i mieć do nich stały dostęp.
Wyszukiwanie optymalnej ceny
Wiele osób zaleca natychmiastowe odrzucenie ofert o najwyższej i najniższej cenie. Wynika to z tego, że niska cena często spowodowana jest złym stanem technicznym pojazdu. A zawyżona cena określa sprzedawcę jako osobę, która chce znaleźć naiwnych kupców i sprzedać samochód za korzystniejszą cenę.
Natomiast my radzimy zobaczyć wszystkie ogłoszenia.
Ta rada nie dotyczy jednak tych ofert, w których cena jest znacznie niższa od średniej ceny rynkowej. Prawie zawsze za takim ogłoszeniem kryją się oszuści, którzy opowiedzą Ci fałszywe historie o pilnej sprzedaży i spróbują Cię oszukać.
Nawet jeśli zgodzisz się obejrzeć samochód w cenie zaskakująco niskiej, poproś właściciela o sprawdzenie samochodu na stacji diagnostycznej.
Zdjęcia w ogłoszeniu
Często na podstawie zdjęcia można stwierdzić, czy pojazd jest w Polsce. Wystarczy zwrócić uwagę na numer rejestracyjny samochodu na zdjęciu, numer telefonu na reklamie ulicznej lub miejsce, w którym zrobiono zdjęcie pojazdu.
Pojazd, którego zdjęcia zostały zrobione nie w Polsce, wzbudza pewne podejrzenia. Zapytaj sprzedawcę o to telefonicznie, aby nie wpaść w ręce oszustów.
Na podstawie zdjęć pojazdu często można też stwierdzić, które części karoserii zostały polakierowane. Wskazuje na to różnica w odcieniach kolorów sąsiadujących elementów. Na żywo tego typu wady trudniej zauważyć, ale na zdjęciu są one wyraźnie widoczne.
Jeśli znajdziesz coś podobnego na zdjęciu w ogłoszeniu, zwróć uwagę na te elementy podczas oględzin na żywo.
Zbyt mała liczba zdjęć w ogłoszeniu albo ich brak(np. brak zdjęcia z przodu) może świadczyć ob ukrywaniu przez sprzedawcę niędoskonałości lub wad pojazdu. W takiej sytuacji poproś sprzedawcę o przesłanie brakujących zdjęć.
Zalecamy dokładne obejrzenie zdjęć deski rozdzielczej, ponieważ mogą one zaierać informacje o przebiegu samochodu. Warto go porównać z tym, który jest podany w ogłoszeniu.
Data ogłoszenia i liczba wyświetleń
Jeśli ogłoszenie jest opublikowane dawno temu i ma wiele wyświetleń, to jest to powód do zastanowienia się, co jest nie tak z danym pojazdem i dlaczego jeszcze się nie sprzedał. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż rzadkich lub nietypowych samochodów zazwyczaj trwa dłużej i jest to normalne.
Przeglądaj nowe oferty
Codziennie do portalu trafia wiele nowych ogłoszeń. Prawdopodobnie znajdziesz oferty dla wybranych modeli. Sprawdzaj nasz asortyment co najmniej raz dziennie, aby zobaczyć, co nowego się pojawiło.
KONTAKT TELEFONICZNY ZE SPRZEDAWCAMI
Po przeszukaniu rynku pod kątem interesujących ofert, Kupujący koncentruje się na kilku ogłoszeniach. Właśnie teraz rozpoczyna się bezpośrednia komunikacja ze sprzedawcą. Pierwszym krokiem jest rozmowa telefoniczna, której głównym celem jest ustalenie, czy warto pojechać i obejrzeć pojazd osobiście.
Przed rozmową telefoniczną ze sprzedawcą radzimy się trochę przygotować: sformułować pytania, które chcesz postawić, ewentualnie zapisać je na kartce. Taki formularz pomoże nie przegapić ważnych punktów w procesie komunikacji i skierować rozmowę we właściwym kierunku.
Większość nabywców przed rozmową ze sprzedawcą zapoznaje się z cechami danego modelu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto dowiedzieć się jak najwięcej informacji o przedmiocie zakupu. Wyszukaj w Internecie opinie o wybranym modelu, przeczytaj dyskusje na forach lub blogach, obejrzyj recenzje na kanałach YouTube.
W prawie wszystkich źródłach można znaleźć informacje od właścicieli samochodów, które mogą okazać się przydatne dla niedoświadczonego nabywcy przed zakupem. Najważniejszym celem na tym etapie jest zrozumienie, na co należy zwrócić szczególną uwagę i o co pytać podczas oględzin.
Należy więc zawczasu zebrać pytania dotyczące typowych problemów z danym modelem, jego cech i kosztów utrzymania.
Pytania do sprzedawcy
Przy pierwszej rozmowie telefonicznej nie należy pospiesznie zadawać sprzedawcy listy pytań. Poproś go, aby opowiedział Ci o stanie technicznym samochodu. Często pierwsza opowieść jest najbardziej szczera. Następnie należy zapytać o wady i zalety pojazdu.
Osobno należy zapytać o stan wnętrza, karoserii, lakieru, silnika i skrzyni biegów. Skup się na najważniejszych dla Ciebie czynnikach. Jeśli sprzedawca niechętnie mówi o samochodzie lub nie wie, jak podtrzymać rozmowę, zadawaj pytania naprowadzające.
Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o pojeździe, ponieważ na podstawie rozmowy telefonicznej powinieneś podjąć decyzję, czy chcesz spotkać się osobiście ze sprzedawcą, czy nie.
Przygotowaliśmy listę najczęstszych pytań, które mogą pomóc w podjęciu decyzji:
1. Kto jest właścicielem samochodu i jaki jest dokument sprzedaży, który zostanie wykorzystany w trakcie transakcji?
Ważne pytanie. Kto jest właścicielem pojazdu, gdzie się on znajduje i czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące samochodu, prawie zawsze wpływają na decyzję o zakupie.
Dodatkowe koszty związane z zakupem samochodu również zależą od udzielonych odpowiedzi, dlatego należy zachować ostrożność i uzyskać pełne informacje o samochodzie, zanim przejdzie się do innych pytań.
2. Czy samochód brał udział w wypadku?
Nawet jeśli sprzedawca twierdzi, że samochód nie brał udziału w żadnym wypadku, należy sprawdzić, czy nadwozie zostało sprawdzone przy pomocy miernika grubości lakieru. Aspekt ten jest szczególnie aktualny, jeśli nie masz kontaktu z pierwszym właścicielem wybranego samochodu. Możliwe, że doszło do wypadku, ale sprzedawca o tym nie wie. Albo twierdzi, że nie był obecny, gdy to się stało.
3) Czy jakiekolwiek elementy karoserii były lakierowane?
Normalną praktyką jest lakierowanie zderzaka z powodu odprysków kamieni lub drobnych wypadków na parkingu. Wszystko inne jest pretekstem do bardziej szczegółowego sprawdzenia nadwozia i wypytania o nie właściciela.
4. W jakim stanie jest wnętrze samochodu?
Przy wyborze i zakupie samochodu estetyka nie jest na ostatnim miejscu. Dlatego w rozmowie ze sprzedawcą należy określić, czy występują jakiekolwiek uszkodzenia wnętrza, które mają wpływ na wnętrze: zniszczone listwy ozdobne, pęknięcia skóry na siedzeniach, wyłamane drzwiczki schowka. Jednocześnie należy sprawdzić, czy w samochodzie nie było palone.
5. Gdzie samochód był serwisowany, czy dokonywano w nim poważnych napraw, czy jest jeszcze na niego gwarancja?
Dowiedz się, gdzie był serwisowany, czy są dokumenty serwisowe potwierdzające wykonane prace. Wystarczą np. faktury ze stacji obsługi. Serwis u oficjalnego dealera, książka serwisowa i gwarancja to dobre argumenty na rzecz zakupu pojazdu.
6. W przypadku zakupu, czy właściciel jest gotów poddać się diagnostyce w stacji obsługi?
Niektórzy sprzedawcy wiedzą, że kontrola pojazdu na stacji obsługi ujawni istotne usterki, dlatego nie zgadzają się na przeprowadzenie diagnostyki przed zakupem.
Oczywiście, nie jest to pełna lista pytań, ale na ich podstawie można zrozumieć ogólny stan samochodu i ocenić, czy sprzedawca jest odpowiedni. Uzupełnij listę swoimi pytaniami i określ, czy jesteś zadowolony z oferty.
Aby nie stracić wszystkich informacji zebranych po rozmowie telefonicznej ze sprzedawcą, zapisz je w notatkach przy każdym ogłoszeniu, z którym się kontaktujesz. Sprzedający co pewien czas dodają nowe zdjęcia do swoich ofert, więc z czasem możesz nie rozpoznać pojazdu, z którym już rozmawiałeś.
Wynik rozmowy ze sprzedawcą
Jeżeli odpowiedzi na wszystkie pytania zostaną udzielone, informacje o pojeździe zostaną przekazane bez problemu, a wyniki będą bardzo pozytywne, należy umówić się ze sprzedawcą na ewentualne oględziny pojazdu.
O co należy pytać przed spotkaniem
Jeśli numer VIN nie jest podany w ogłoszeniu, należy poprosić o niego sprzedawcę. Dzięki niemu można sprawdzić dane techniczne samochodu oraz jego historię.
Koniecznie poinformuj sprzedawcę, aby na spotkanie przyniósł dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i dowód osobisty.
Możesz poprosić o więcej zdjęć, np. szczegółowe zdjęcia drobnych niedoskonałości, wnętrza lub konkretnego wyposażenia. W ten sposób można dowiedzieć się więcej o stanie i wyposażeniu samochodu przed inspekcją.
PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY
Na oględziny samochodu można pojechać samemu lub zaprosić kogoś znajomego, kto ma doświadczenie w kupowaniu używanego samochodu. Wszystko zależy od Twojego doświadczenia jako kupującego, przygotowania, czasu i możliwości.
Oczywiście pomoc kogoś, kto zna parametry techniczne modelu i będzie bardziej obiektywny, doda pewności siebie podczas spotkania i ostrzeże przed ewentualnymi błędami.
Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do oficjalnego dealera lub stacji diagnostycznej w celu przeprowadzenia diagnostyki, gdzie specjaliści zbadają samochód i udzielą wyczerpujących informacji.
Gdzie można sprawdzić samochód
Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie oględzin samochodu przy naturalnym świetle na zewnątrz lub w przestronnym pomieszczeniu. Nie zgadzaj się na oględziny w godzinach wieczornych, gdy pada deszcz lub śnieg, ponieważ nie uzyskasz dobrej oceny karoserii. Jeśli samochód znajduje się na krytym parkingu, poproś właściciela, aby wyjechał na zewnątrz i tam kontynuował oględziny.
Brud na samochodzie może ukryć uszkodzenia, dlatego podczas oględzin samochód musi być czysty. Jeśli tak nie jest, należy poprosić właściciela o wcześniejsze wypranie lub przełożyć oględziny na inny termin.
Co należy zabrać ze sobą na oględziny
Zastanów się, na co należy zwrócić uwagę w danym pojeździe. Być może zauważyłeś na zdjęciach pewne osobliwości, które wymagają dokładnego obejrzenia na żywo.
Sugerujemy zwrócenie większej uwagi na niektóre szczegóły samochodu. Weź ze sobą miernik grubości lakieru, aby sprawdzić, czy samochód był lakierowany. Jeśli planujesz sprawdzać wiele samochodów, możesz kupić własny lub wypożyczyć.
Należy pamiętać o zabraniu chusteczek do wytarcia rąk. Do zajrzenia pod spód pojazdu potrzebna będzie gazeta lub torba. Jeśli Twój telefon nie ma latarki, kup ją osobno. Przyda się do skanowania trudno dostępnych miejsc pod maską lub pod spodem.
Jak i gdzie sprawdzić samochód
Dowiedz się, jakie stacje obsługi znajdują się w pobliżu, aby móc pokazać pojazd specjalistom. Zalecamy, aby nie ufać warsztatom, do których sprzedawca może Cię skierować. Najlepiej jest zwrócić się do autoryzowanego dealera lub warsztatu, który został sprawdzony przed zakupem.
Czy muszę brać ze sobą pieniądze, gdy udaję się na oględziny?
Przy pierwszym oglądaniu pojazdu nie bierz ze sobą pieniędzy. I nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo: pomiędzy przeglądem samochodu a podjęciem decyzji należy zrobić krótką przerwę.
Czas pozwoli na przemyślenie rozsądności zakupu w spokojniejszych warunkach. Prawdopodobnie pojawią się też inne warianty.Jeśli decyzja o zakupie zostanie podjęta, nie powinno być problemu z umówieniem kolejnego spotkania ze sprzedającym.
Mamy nadzieję, że rekomendacje portalu MOTORSELLER pomogą Ci w dokonaniu udanego zakupu!